Medialni partner
 
 

Anketa

Navštěvujete někdy školení z oblasti soft skills?
22.47%
Ano, velice rád i na vlastní náklady.
20.22%
Ano, ale ne na svoje vlastní náklady.
17.98%
Ne, ale rád bych, kdyby byla levnější.
39.33%
Ne, nikdy bych něco takového nepodstoupil.
 
 
Reklama
Chcete tady mít svou reklamu?

Pro více informací kliknete zde

 
 

Vydavatelé tisku uvítali výsledky z dnešního hlasování Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu

Vydavatelé tisku uvítali výsledky z dnešního hlasování Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu

Vydavatelé uvítali výsledky dnešního hlasování Výboru pro právní záležitosti JURI Evropského parlamentu o návrhu směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Součástí výborem schváleného návrhu je také článek 11, který se týká práv vydavatelů k jimi vytvářenému obsahu. Výbor nejen těsnou nadpoloviční většinou 13 hlasů proti 12 schválil zařazení článku do konečné podoby návrhu, o kterém bude jednat plénum Evropského parlamentu. Přijal ale také finální podobu textu, která vychází vstříc řadě připomínek vydavatelů, jež k návrhu uplatnili. Zejména se jedná o to, že schválený návrh neobsahuje výjimku z dosahu autorského práva vydavatelů pro krátké výňatky, ale vůbec o nich nehovoří. Právě krátké výňatky byly předmětem diskuse, protože ve výjimce pro jejich publikování spatřovali vydavatelé výrazné oslabení svého práva. Jeho aplikování by mohlo komplikovat případné vymáhání práva, zejména v případech komerčního využívání obsahu vytvořeného vydavateli.

Součástí návrhu směrnice je také článek 13, kterým se zvyšuje odpovědnost platforem za publikovaný obsah, a tudíž se podporuje legální šíření kvalitního a profesionálně vytvářeného obsahu, který v současném digitálním prostředí poskytují především vydavatelé. Pro tento článek hlasovalo 15 členů výboru proti 10.

Celkově schválený návrh směrnice vytváří předpoklady pro budoucí efektivní obranu proti komerčnímu zneužívání obsahu vydavatelů jinými subjekty, z čehož pro vydavatele představuje největší riziko zneužívání jejich obsahu digitálními platformami. Ty prostřednictvím využívání vydavatelského obsahu získávají neoprávněným způsobem značné příjmy, aniž by z nich vydavatelé měli přiměřený užitek. Nově přiznaná práva pro vydavatele mohou zlepšit jejich postavení při budoucím vyjednávání o spravedlivém rozdělení takto vytvářených příjmů.

„Vydavatelé v České republice oceňují hlasování poslanců, kteří podpořili jejich oprávněné nároky a přispěli tak k těsnému schválení výše uvedených článků 11 a 13 při hlasování výboru JURI. Nedílnou zásluhu na výsledku hlasování mají také evropské vydavatelské asociace EMMA a ENPA, evropští vydavatelé, kteří podpořili otevřený dopis určený členům Evropského parlamentu a napomohli tak k vyvracení některých námitek o neužitečnosti navrhované legislativní úpravy autorských práv vydavatelů.  Závěrem naše poděkování patří všem poslancům Evropského parlamentu, kteří jsou členy Výboru pro právní záležitosti a dnes dali svůj hlas na podporu vydavatelských práv.“ uvedl k výsledkům dnešního hlasování Václav Mach, výkonný ředitel Unie vydavatelů. 

Hlasování o návrhu směrnice v plénu Evropského parlamentu se uskuteční pravděpodobně 6. července 2018, které rozhodne o konečné podobě směrnice. Vydavatelé se dále snaží přesvědčovat jednotlivé poslance o významu vydavatelských práv jako o nezbytné podmínce pro udržitelný rozvoj vydávání periodického tisku v zemích Evropské unie. Předpokládáme, že i hlasování v plénu parlamentu bude pravděpodobně velice těsné a každý hlas může rozhodnout o budoucnosti svobodné žurnalistiky v Evropě.


Autor článku  Jiří Wagner  Vydáno  21.06.2018  Komentáře k článku  Diskuse (0)  Odeslat známému  Odeslat 
Sdilet
info Hodnocení návštěvníků ( 0 )
... hodnotim ...
   
Diskuse ...
Vydavatelé tisku uvítali výsledky z dnešního hlasování Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu
Vydavatelé tisku uvítali výsledky z dnešního hlasování Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu

Vydavatelé uvítali výsledky dnešního hlasování Výboru pro právní záležitosti JURI Evropského parlamentu o návrhu směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Sou ...
Vložit nový Příspěvků (0) Účastníků (0) od 21.06.2018
 
 

E-NEWSLETTER

Přihlaste se k odběru novinek.

 
 

Kalendář akcí ...

Kategorie akcí ...

 
 
Tagy ...
Nejnovější videa ...
video video video video
video video video video
video video video video