Medialni partner
 
 

Anketa

Navštěvujete někdy školení z oblasti soft skills?
22.47%
Ano, velice rád i na vlastní náklady.
20.22%
Ano, ale ne na svoje vlastní náklady.
17.98%
Ne, ale rád bych, kdyby byla levnější.
39.33%
Ne, nikdy bych něco takového nepodstoupil.
 
 
Reklama
Chcete tady mít svou reklamu?

Pro více informací kliknete zde

 
 

Sociální médium není jen Facebook

Obecně se sociální média ztotožňují se sociálními sítěmi a sociální síť pro mnohé znamená jediné – Facebook. Pojem sociální média však zahrnuje i jiné formy a také se z nich dá vytěžit mnohem víc než například ze zmíněného Facebooku.

Rozdělení sociálních médií 


Pro přehledné a srozumitelné členění sociálních médií je nejprve dobré si připomenout, co vlastně sociální média jsou. Většinou jsou sociální média chápána jako místa, kde dochází ke sdílení a také spoluvytváření obsahu. Tím obsahem jen nejen text, ale také fotky, videa nebo hry. Členění sociálních médií se pak provádí podle různých kritérií, ale nejčastěji podle zaměření nebo marketingové taktiky. 

Podle zaměření jsou tedy zpravidla sociální média rozdělena na: 
 • Sociální sítě 
 • Obchodní (firemní) sítě 
 • Záložkovací systémy (často i s možností hlasování o obsahu) 
 • Zprávové servery 

Z tohoto členění však není zcela jasné, jak se dají sociální média využít. Naproti tomu rozdělení podle marketingové taktiky lépe vystihuje možnosti sociálních médií: 
 • Sociální sítě 
 • Blogy 
 • Diskusní fóra 
 • Weby s obsahem vytvářeným uživateli 
 • Sociální záložkovací systémy 
 • Sdílená multimédia 
 • Virtuální světy 

Jak je vidět, jde o náznak marketingových komunikačních kanálů, i když to není zcela přesné (diskusní fórum může být například jako samostatná aplikace nebo v rámci webových stránek nebo e-shopů apod.). Obě rozdělení však napomáhají uvědomit si, že v sociálních médiích jde právě o marketingovou komunikaci a to komunikaci velmi pestrou. 
Pro úspěšnou marketingovou komunikaci je však třeba nejprve vědět, co od takové komunikace očekáváme. Pohled na jednotlivé položky naznačuje, že každé sociální médium bude přinášet jiné informace a tomu bude nutné přizpůsobit cíle a formu komunikace. 

Cíle marketingové komunikace 


Cílem marketingové komunikace určitě není prodávat produkty. V tom se často mýlí i někteří manažeři. Prvotním cílem marketingové komunikace je získat informace. Informace od zákazníků jsou to nejcennější, čím může marketing přispět k celkovému úspěchu firmy. Z pohledu získávání informací od zákazníků hraje prvořadou úlohu získávání tzv. leads, tedy informací o tom, že zákazník by mohl mít zájem o koupi produktu. Za důležité informace ve směru od zákazníků můžeme považovat také nejrůznější náměty, podněty, připomínky. Také informace o zákazníku samotném (geografické, demografické a jiné hledisko) je velmi cenná. 
Marketingová komunikace má i druhou stranu a to informace plynoucí směrem od firmy k zákazníkovi. Tato složka je mnohdy ztotožňována s reklamou, přičemž reklama je pouze jednou z forem marketingové komunikace. Obecně bychom mohli říci, že ve směru k zákazníkovi jde o to jej informovat, ovlivňovat, přimět k akci, udržovat vztah. 

Pro každé sociální médium by tedy měly být stanoveny cíle odlišné a jejich plnění sledováno a vyhodnocováno. K tomu máme na internetu k dispozici řadu nástrojů. 

Příště se zaměříme na hlavní cíl marketingové komunikace na sociálních médiích – generování leads. 

Autor:
Ing. Viktor Janouch,
Autor článku  Jana Girgašová  Vydáno  22.03.2010  Komentáře k článku  Diskuse (0)  Odeslat známému  Odeslat 
Sdilet
info Hodnocení návštěvníků ( 8 )
... hodnotim ...
   
Diskuse ...
Sociální médium není jen Facebook
Obecně se sociální média ztotožňují se sociálními sítěmi a sociální síť pro mnohé znamená jediné – Facebook. Pojem sociální média však zahrnuje i jiné formy a také se z nich dá vytěžit mnohem víc než například ze zmíněného Facebooku. Rozdělení sociálních médií Pro p ...
Vložit nový Příspěvků (0) Účastníků (0) od 22.03.2010
 
 

E-NEWSLETTER

Přihlaste se k odběru novinek.

 
 

Kalendář akcí ...

Kategorie akcí ...

 
 
Tagy ...
Nejnovější videa ...
video video video video
video video video video
video video video video