Medialni partner
 
 

Anketa

Navštěvujete někdy školení z oblasti soft skills?
23.08%
Ano, velice rád i na vlastní náklady.
21.54%
Ano, ale ne na svoje vlastní náklady.
15.38%
Ne, ale rád bych, kdyby byla levnější.
40.00%
Ne, nikdy bych něco takového nepodstoupil.
 
 
Reklama
Chcete tady mít svou reklamu?

Pro více informací kliknete zde

 
 

Estetika a efektivnost – to jsou skryté spoje dřevěných konstrukcí

Skryté spoje mají spoustu pozitivních vlastností. Estetiku, čisté, nerušivé provedení, efektivní montáž a také cenové vlastnosti. „Zkoušeli jsme různá řešení, ale nejefektivnější a nejvhodnější nám přijde použít skryté spoje. Ty se řeší nejčastěji jako vrutové spoje, pomocí vložených plechů se samovrtnými kolíky, nebo pomocí kovových rybin,“ dodává ze společnosti KASPER CZ, Jiří Urban, DiS. 
Vrutové spoje se používají zejména u menších průřezů spojovaných prvků. Nejčastěji používanými vruty jsou ty se dvěma závity. Jejich výhodou je menší průměr hlavy, dobrá nosnost a lepší svěrný efekt, navíc na povrchu konstrukce jsou patrné jen zapuštěné hlavy vrutů. Ty se dají zatmelit, nebo zazátkovat. Tím můžeme docílit zlepšení vlastností tohoto spoje. „Princip spoje je jednoduchý. Jednotlivé dřevěné prvky jsou vzájemně spojovány předem definovaným počtem vrutů. Jejich umístění a prostorová orientace je vždy dána od požadovaného typu a vlastností spojů,“ dodává Urban. 

Samovrtné kolíky
Kolíky jsou ideální pro vytvoření skrytých přípojů dřeva k podkladní konstrukci nebo ke vzájemnému spojení dvou dřevěných prvků. Jejich používání je vždy v kombinaci s vloženými plechy. Kolíky mají výhodu, že nepotřebují předvrtat žádné otvory. Na povrchu jsou patrné jen zapuštěné hlavy kolíků. Většinou se vstupy dále neupravují, pokud není požadavek na přetmelení. Takto vytvořený spoj nabízí vyšší únosnost spojů, oproti některým jiným spojům je jednodušší na montáž, přitom vzhledově působí spoj velmi subtilně.

Ocelové rybiny
Spoj funguje na principu ocelové rybiny s protikusem (zámkem). Největší výhodou spoje je, že může být oproti ostatním naprosto neviditelným. Rybina i zámek se ke spojovaným prvkům připevňují vruty. Sestavení řešení je pak jen nasazením jednoho prvku na druhý. Užívá se nejčastěji v konstrukcích krovů nebo stropů. Montáž je rychlá a efektivní. Navíc i demontáž je bezproblémová a navíc spoj nezničí. Spoje se používají v objektech s vysokým nárokem na vzhled a design.

A jaký je rozdíl mezi spoji skrytými a viditelnými?
Většina parametrů je srovnatelná, například únosnost. Skryté spoje mají lepší estetické vlastnosti, jsou jednodušší na přípravu a montáž. Mohou být však vykoupeny lehce vyšší cenou. „Pokud chcete rychlou, jednoduchou montáž, která bude skvěle vypadat, je to volba právě pro vás,“ uzavírá téma skrytých spojů Urban.

Autor článku  Jiří Wagner  Vydáno  25.06.2014  Komentáře k článku  Diskuse (0)  Odeslat známému  Odeslat 
Sdilet
info Hodnocení návštěvníků ( 1 )
... hodnotim ...
   
Fotogalerie ...
Diskuse ...
Estetika a efektivnost – to jsou skryté spoje dřevěných konstrukcí
Skryté spoje mají spoustu pozitivních vlastností. Estetiku, čisté, nerušivé provedení, efektivní montáž a také cenové vlastnosti. „Zkoušeli jsme různá řešení, ale nejefektivnější a nejvhodnější nám přijde použít skryté spoje. Ty se řeší nejčastěji jako vrutové spoje, pom ...
Vložit nový Příspěvků (0) Účastníků (0) od 25.06.2014
 
 

E-NEWSLETTER

Přihlaste se k odběru novinek.

 
 

Kalendář akcí ...

Kategorie akcí ...

 
 
Tagy ...
Nejnovější videa ...
video video video video
video video video video
video video video video